FORT CUSTER STAMPEDE MOUNTAIN BIKE RACE
SUNDAY, MAY 6, 2018
Newton Timing & Race Services
RACE #3 RESULTS

FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 11-14

Place No. Name Team Time
1 441 Austin Huntington 47:46.9
2 449 Mitchell Nelson 49:12.1
3 446 Cole Hubbard Cereal City Athletics 50:52.0
4 442 Haydon Frehr Commercial Floor Solutions 51:32.2
5 448 Jeremy Blocker 51:34.7
6 447 Tristen Knox 53:58.9
7 439 Sam Schnepp 57:55.9
8 450 Ryan Deguise 58:11.4
9 444 Caleb Linton Premier Label 58:45.9
10 443 Dylan Neal Team Remax 59:28.2
11 440 Andrew Stoll 1:01:44.0
12 544 Vincent Dexter Mom & Dad & Ruger 1:04:21.1
13 489 Joey Temby Wheels In Motion/trek 1:08:11.0
14 445 Parker Lundquist 1:09:13.4
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 15-18

Place No. Name Team Time
1 218 Zachary Farrugia Freewheeler Racing 45:25.0
2 217 Nathan Healy 48:07.1
3 319 Seth Decker 49:19.4
4 221 Sawyer Knox 1:25:28.7
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 19-29

Place No. Name Team Time
1 227 Nate Van Belois 42:09.6
2 496 David Knupp 45:03.5
3 222 Kody Nutting 47:55.8
4 225 Chris Knupp 49:33.2
5 226 Andy Pacholski 53:31.8
6 224 John Duemling 54:34.6
7 228 Seth Rose 58:45.9
8 223 Ali Saheb 1:07:26.7
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 30-39

Place No. Name Team Time
1 243 Steve Farrugia Freewheeler 41:45.7
2 239 Corey Bixby Orion Construction 43:07.7
3 232 Scott Helgesen Claire And Carly Factory Team Racin 44:19.1
4 236 Brian Wildey 44:39.7
5 248 Brad Lake 44:50.6
6 318 Bryan Rowley 45:14.4
7 233 Jeremy Sunnock Kegan And Emery Factory Team Racing 45:21.6
8 235 Ben Purrenhage 45:29.3
9 246 Jason Fleischfresser 46:09.0
10 242 Christopher Phelps 47:32.8
11 237 Scott Huntington 48:03.2
12 238 Beau Angell 48:54.5
13 240 David Goodsell 50:31.8
14 229 Nick Brott 51:06.2
15 231 Zach Tocco 52:07.7
16 247 Robert Snider 53:37.3
17 316 Nathan Larson 55:57.7
18 230 Andrew Deheck Team Wolfknife Laser Torch 57:15.0
19 244 Ted Bahlke 59:25.5
20 245 Vaughan Garrigan 59:43.8
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 40-49

Place No. Name Team Time
1 263 Chad Marlett 42:09.5
2 543 Allen Wood R2r Racing 42:50.1
3 258 John Frehr Commercial Floor Solutions 45:13.7
4 259 Scott Vanwalsum Team Spin Bicycle Shop 45:59.4
5 253 Jerry Parsell Team Fatboy 45:59.9
6 261 Matthew Shafer R2r Racing 46:45.2
7 262 Robert Cline R2r Racing 46:58.7
8 251 Nathan Knash 47:43.1
9 272 Jason Van Lente 48:04.6
10 260 Ryan MacDonald Punisher 48:08.4
11 264 Mike Stephenson 48:12.2
12 266 Robert Morris 49:02.6
13 255 Jeffrey Rush 49:31.7
14 270 William Hecht 49:59.8
15 269 Tim Hubbard Cereal City Athletics 50:45.0
16 265 Phillip Lundquist 51:17.9
17 267 Don Leitow 52:59.0
18 254 Eric Stoll 53:08.9
19 250 Noel Coffinger 53:26.6
20 257 Joshua Woodman 58:20.3
21 256 Mark McNutt 1:04:45.0
22 252 Peter Duckworth 1:07:00.4
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 50+

Place No. Name Team Time
1 423 Kreig Kuiper Velo City Cycles 45:05.2
2 317 Bruce Kaldor Sppin Cycling Club 45:06.9
3 526 Al Mathewson American Cycle Fitness 46:12.8
4 428 Ken Rose 46:37.8
5 486 Dan Henshaw Custer Cyclery Territorial Brew 47:17.9
6 429 David Blocker 47:31.2
7 426 Mike Chambon 48:10.2
8 507 Matthew Millap 55:15.2
9 421 Bill Briggs 55:21.2
10 419 Tom Stahl 55:42.4
11 424 Ronald Naradowski Main Street Bicycle Co. 56:12.5
12 425 John Harrington 57:22.3
13 431 Thomas Deguise 58:07.6
14 422 Jon Griffith Blacktop Saints R/c 1:00:40.4
15 427 Mike Smith Custer Cyclery/territorial Brewing/ 1:19:37.8
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER CLYDESDALE

Place No. Name Team Time
1 436 Matt Lueck 44:33.0
2 435 Michael Miller Custer Cyclery / Territorial Brewin 45:27.9
3 433 Scott Zylstra Old Mill Brewpub & Grill 47:54.6
4 438 Wes Eaton 48:22.0
5 488 Jeff Webb Custer Cyclery/territorial/giant 50:49.1
6 525 Michael Szot Cycle Therapy Waterford 56:12.0
7 434 Jeremie Cherwinski 1:00:35.4
8 437 Jack Hardenburg Nulu Bikes 1:07:21.2
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER WOMEN 11-14

Place No. Name Team Time
1 470 Danielle Van Lente 56:51.4
2 469 Sidney Cramer Cannon Brewing Company 59:43.8
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER WOMEN 15-18

Place No. Name Team Time
1 451 Brandy Mathewson 1:01:44.6
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER WOMEN 19+

Place No. Name Team Time
1 467 Anne Blocker 49:01.3
2 455 Julie Ondersma 49:06.5
3 459 Holly Taylor Team Spin Bicycle Shop 50:14.5
4 479 Theresa Schwartz Pedal 50:57.5
5 456 Hannah Fisher 51:39.2
6 520 Leeann Lennan Custer Cyclery 51:51.8
7 465 Katherine Deforest Main Street Racing 53:14.5
8 458 Jennifer McNutt 53:22.5
9 454 Andrea Cherwinski 53:57.9
10 460 Michelle Mathewson 54:11.2
11 462 Rebecca Adams 55:38.4
12 464 Jackie Young Girlbike 55:46.2
13 463 Laura Neer Stuchell Wsi Cycling 55:46.5
14 468 Michelle Bouma 57:41.1
15 310 Justina Poteurak 1:01:44.7
16 461 Jennifer Aurand 1:03:16.8
17 466 Kalyn Campbell Pedal 1:05:09.6
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER 10 & UNDER

Place No. Name Team Time
1 472 Donald Smith R2r Racing 1:01:35.9
2 471 Sage Brownell Cannon Brewing 1:07:28.5
3 320 Peyton Elder Cereal City Athletics 1:07:29.1